Aeroexpo


دستگاه های cnc طرح های شما را به وسیله ی مختصات عددی که توسط نرم افزار های cam ترجمه شده ، اجرا می کنند ، به عنوان مثال وقتی دستگاه cnc یک مربع را اجرا می کند، درواقع مثل بازی اتصال نقاط ،مختصات ۴ گوشه مربع را به هم می رساند.

این بدین معناست که دستگاه، مکان نقاط را می یابد و روی آنها حرکت می کند ، در ساده ترین حالت ،یک نقطه به وسیله فاصله آن در جهت طولی و عرضی از نقطه ۰.۰۰ تعریف می شود.

احتمالا توضیح این مطلب ساده باشد که بگوییم دستگاه های cnc لیزر، پلاسما و هواگاز عموما از نوع ۲ محور هستند ، این دستگاه ها، فقط در جهت x و y و یا ساده تر فقط طولی و عرضی حرکت می کنند و عمق برش توسط توان تورچ (نازل) تعریف می شود.

دستگاه های cnc فرز و پرینترهای سه بعدی عموما از نوع ۳ محور هستند ، یعنی یک نقطه ،توسط فاصله طولی و عرضی و همچنین عمق آن از نقطه ۰.۰۰ تعیین می شود یا همان x ,y, z

محور چهارم ، پنج و ششم تعاریف مختلفی دارد و نمی توان به آن به صورت یک تعریف ثابت پرداخت.

این محورها باتوجه به کاری که یک دستگاه cnc انجام‌ می دهد به صورت ویژه ، طراحی و اجرا می شود ؛ اما به طور عموم ، همانطور که احتمالا دیده اید ،در دستگاههای ۳ محور تخت،  محور گردنده یا روتاری را به نام‌ محور چهارم تعریف می کنند.

در دستگاه های لیزر و پلاسما اگر محور گردنده (روتاری) نصب شود ،به آن محور سوم و کف کار متحرک را محور چهارم تعریف می کنند.

دستگاه های cnc که تقریبا می توانند به تمام نقاط یک طرح ۳ بعدی پیچیده دسترسی داشته باشند را با عنوان فرز ۶ محور می شناسند ، معمولا این دستگاه ها توسط قطعه سازان حرفه ای در صنایع خودروسازی ، ماشین سازی و … استفاده می شود.

محور های چهارم، پنجم و ششم با نامهای a, b ,c شناخته می شوند.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دستگاه هاآموزش آرتکمتماس